27. 7. 2024

Vzduchotechnika – tichý zabiják


Když se o někom nebo o něčem řekne, že je to tichý zabiják, rázem si uvědomíte, že se jedná o nejnebezpečnějšího nepřítele. Když totiž někdo hlasitě vyhrožuje, že vás usmrtí, a víte o jeho záměru předem, můžete se na jeho akt připravit a adekvátně se bránit, ovšem u tichých zabijáků to neplatí, protože nevíte, kdy zaútočí.

městské byty

Jedním z tichých zabijáků, v podobě tiché časované bomby, je vzduchotechnika v paneláku, která je zanedbaná a nerevidovaná. Co tím máme na mysli?

Vzduchotechnika je sama o sobě naprosto neškodná a rozhodně vás nezabije. Je ukrytá ve stoupačce a ani o ní většinou nevíte. Problém ale nastává v okamžiku, kdy do ní začne proudit vzduch, vháněný bytovými ventilátory, nejčastěji z koupelny, z toalety a z kuchyňské digestoře. Zejména z kuchyně proudí kromě vzduchu do domovní stoupačky i prach a spolu s ním i mastnota, uvolněná z vaření, pečení, smažení či dušení jídel. Prach se s mastnotou smísí a ulpí na vnitřních stěnách potrubí.

bytový dům

Zpočátku se nic neděje, ale jakmile vrstva mastného prachu dosáhne hodnoty jednoho milimetru, stane se z ní nebezpečná hořlavá a někdy i výbušná směs. Pak už stačí jediný impuls, drobná jiskra od sporáku, a váš byt je v plamenech. Oheň ve stoupačce může zasáhnout i další byty, takže kvůli mastnému prachu vyhoří třeba celý domovní blok, a když se to stane v době, kdy nejste doma nebo v noci, kdy nemůžete urychleně zasáhnout hasicím přístrojem, můžete přijít o střechu nad hlavou.

Tam, kde se ale provádí pravidelné revize a čištění rozvodů vzduchotechniky, můžete být klidní, protože mastnota s prachem tu nemají šanci se dlouho udržet. Jestliže máte v pořádku i elektroinstalaci (také revidovanou), plynové spotřebiče a komínová tělesa (pokud se vás to týká), a v bytě nainstalovaný detektor úniku vody, můžete odjet na čtrnáctidenní dovolenou naprosto bez obav.